Tejpování aneb s čím doopravdy pomáhá, jak se o tejpy starat a jaké mýty o nich panují?
20.04.2025

Tejpování je v dnešní době už velmi známá technika, která dokáže při správnému použití a aplikaci člověku pomoci po zdravotní stránce. Bohužel o tejpování však panuje také spousta mylných informací, pojďme se na to společně podívat.
Na co tejpování používat?
Tejpování je pomůcka, kterou mohou používat nejen vrcholový sportovci, ale i běžní lidé. Dává jistou podporu svalům, šlachám či kloubům, používají se pro zmírnění bolesti, redukci otoků, podporu při rehabilitaci. Zrychlují tedy i hojení modřin díky lepšímu prokrvení v oblasti tejpů.
Pojďme se podívat na konkrétní případy:
- Tejp umí snížit bolestivost u akutních traumat – výron kotníku, naražená žebra, ale i například extrahovaný zub nebo velký hematom.
- Tejp podporuje hojení a autoreparační schopnosti organismu. Jedná se o podpůrnou léčbu akutních či chronických obtíží, nelze ale očekávat správný efekt, pokud je tejpování použito jako jediná terapie.
K tejpování můžete využít pestrý výběr tejpů různých značek i barev.
Sami se do tejpování raději nepouštějte, dokud vám to neukázal profesionál přímo na to proškolený.
Aplikace je snadná, zvládne ji i laik. Co je ale to zásadní, tak je třeba vědět, na co a jakým způsobem chcete tejpem působit a právě s tím vám už poradí právě vyškolený odborník (trenér, lektor či fyzioterapeut).
Kinesiotape je jedna z technik, kterou s velkou oblibou využívá naše lektorka Mgr. Hana Vašíčková na svých individuálních lekcích.
Co byste měli znát před prvním nalepením tejpu
Tejp se lepí na suchou, čistou a oholenou pokožku.
Před první aplikací tejpu, nejprve jen kousek přilepte na kůži a vyčkejte, zda nereagujete alergicky, pokud je vše v pořádku, můžete pokračovat v tejpování. Existují i speciální tejpy pro citlivou pokožku.
Jak se o tejpy starat
Tejpy jsou voděodolné, takže sprchování ničemu nevadí. Jen při osušování těla, tejp pouze jemně osušte, aby se neodlepil.
Dejte si pozor, abyste tejpy zbytečně nevystavovali vysokým teplotám (sauny, horké koupele).
Jak tejp odlepit z kůže?
Nikdy ho nesundávejte prudkým trhnutím, hrozí pak poranění pokožky.
Sundávejte jej opatrně, pomalými pohyby a vždy ve směru růstu ochlupení. Nejprve je vhodné tejp namočit a odlepit ho v napnutém stavu.
Jaké mýty o tejpech panují?
Mýtus číslo 1
Tejp obsahuje léčivou látku. To není pravda.
Tejpovací páska funguje mechanicky, díky tomu, že lepidlo je na ni naneseno ve speciálních vrstvách, tejp tedy neobsahuje žádnou účinnou nebo léčivou látku. Díky tomu jeho využití nemá téměř žádné kontraindikace. Lze využít i u miminek, těhotných žen i seniorů.
Mýtus číslo 2
Po aplikaci kinesiotapu můžete hned sportovat naplno. Opět to není pravda.
Každá poraněná tkáň potřebuje čas pro svou regeneraci. Tejp může regeneraci výrazně urychlit, snížit bolestivost nebo otok. Neznamená to, že nalepíte tejp a zranění je zahojené.
Na co tejpy nepomáhají a kdy mohou uškodit?
Pokud je použita správná technika, tejpování samo o sobě přímo uškodit nemůže, v nejhorším případě prostě jen úplně nepomůže.
Ovšem je třeba brát zřetel na situace, když se tejpování použije jako jediná léčba, může se stav zhoršit tím, že člověk zanedbá lékařskou péči a nepůjde na vyšetření, například: tejpovat zlomené zápěstí je opravdu nedostatečná terapie a sádru prostě nenahradí.
Pokud vás trápí zdravotní potíže (např. jste po operaci nebo trpíte opakovanými bolestmi kloubů a svalů), naše instruktorky se na individuální lekci podívají na vaše držení těla, chůzi i techniku cvičení, ukáží vám jak správně cvičit a danou oblast rehabilitovat a pokud to bude vhodné, využijí i tejpovaní.
Zajímáte se o cvičení a zdravý životní styl? Přečtěte si i naše další články.
Olga a tým Pilates 4U
Zdroje