Neutrální pozice a její důležitost při cvičení a posilování
31.10.2024
Když chcete správně cvičit pilates nebo posilovat a jinak sportovat, aniž byste svému tělu ubližovali, je potřeba se naučit nastavit neutrální pozici, nejjednodušší je začít vleže na zádech.
Je to naprostý základ pro všechny, včetně lidí, kteří zvedají v posilovně velká závaží.
Často nás navštěvují klienti s bolestmi zad. A když spolu na individuálních lekcích pracujeme a cvičíme, zjistíme, že mají špatné držení těla během dřepování nebo i při chůzi.
Základem je mít správně nastavenou pánev i hrudník. Každý z nás má přirozeně trochu odlišnou pánev a je zvyklý na jiné držení těla, a často pak na sobě nepozná, zda má správné držení těla třeba i jen během chůze má, a všimne si toho například až při opakovaných bolestech zad. Proto je vždy lepší přijít a osobně toto konzultovat se specialistou. Jakmile se člověk naučí neutrální pozici vleže na zemi, zužitkuje ji i během dynamického pohybu.
S neutrální pozicí pracují veškeré moderní přístupy cvičení a fyzioterapie. To znamená, že pokud cvičíte s někým, kdo se v oboru neustále vzdělává, nikdy po vás nemůže chtít, abyste při cvičení (zejména u cviků na břicho) tlačili bedra do podložky (neboli přitiskli celá záda na zem). Správně byste měli ležet na středu křížové kosti, kdy pánev není vyloženě podsazená.
Pokud ale zatlačíte bedra do podložky sice možná pasivně zastabilizujete hrudní koš a pánev, ale měníte si tak přirozenou křivku páteře v bederní oblasti, a následně dochází k útlaku meziobratlových disků (plotének). Navíc pak i pozice pánve je nevhodná vůči hrudnímu koši, zkrácení oblasti břicha, tím pádem nemůže dojít k efektivnímu zapojení středu těla (neboli core).
Často se setkávám s tím, že kdo je dlouhodobě zvyklý cvičit s bedry na zemi (tzn. vlastně s podsazenou pánví), má problém nastavit neutrální pozici a udržet ji pak v dalším cvičení. A když se mu povede pozici nastavit je překvapen, jak malou sílu břicha najednou má. Ale samozřejmě po pár lekcích správného cvičení se to zlepší.
K dokreslení představy o našich břišních svalech slouží níže obrázek s poznámkami. Jsou na něm hezky vidět vrstvy, stejně tak i kam až břišní svaly sahají.
Důležitá je poznámka k sixpacku - tzn. přímému břišnímu svalu (rectu abdominis). Ačkoliv je uložen úplně na povrchu, v oblasti pupku se tyto svaly zanořují pod nejhlubší vrstvy. Bez jejich aktivity se bude spodní část břicha vyvalovat.
Asi je ještě vhodné dodat, že všechny svaly spolu více či méně spolupracují (v závislosti na jejich kondici a elasticitě) a nenajdete úplně izolované cviky jen na jeden sval, aniž by se zapojovaly i ostatní. Jediné v čem se liší u cviků zapojení svalů, je jejich intenzita.
Jestli chcete zlepšit své držení těla, zbavit se bolesti zad či bolesti jiných částí těla, zastavte se u nás na individuální lekci, kde vám budeme věnovat plnou pozornost, abychom vám pomohli.
Olga a tým Pilates 4U
Jestli chcete zlepšit své držení těla, zbavit se bolesti zad či bolesti jiných částí těla, zastavte se u nás na individuální lekci, kde vám budeme věnovat plnou pozornost, abychom vám pomohli.
Olga a tým Pilates 4U