Vbočený palec aneb jak ho řešit bez operace 

07.10.2024
Vbočený palec na chodidle trápí hodně lidí, proto jsme si pro vás připravili článek, kde se dočtete, nejen co ho způsobuje, ale i jak to napravit bez operace.


Vbočený palec se latinsky řekne hallux valgus a neobjevuje pouze u žen, ačkoliv je pravda, že procentuálně výskyt u žen převažuje, trpí na něj tedy i muži a bohužel i u dětí se s tímto problémem můžeme setkat.


Na začátek bychom si měli rovnou říct, jaké nejčastější mylné domněnky panují:


  • Příčina je pouze z bot - zejména z vysokých podpatků - ano, ovlivňují to, ale nebývá to hlavní příčinou.

  • Je to dědičné a nejde s tím nic dělat.

  • Dá se to řešit jen operací.

Kromě estetického hlediska, může vbočený palec způsobovat bolest v daném místě nebo i v jiných částech nohy, ačkoliv na první pohled si tyto spojitosti nedáte dohromady.


Jak už to tak s tělem bývá, samozřejmě nemůžete hledat problém jen tam, kde se odehrává. Obecná představa je, že palec uhýbá ve svém hlavním kloubu. Ale často je ten průšvih už v klenbě, anebo spíše v postavení patní kosti. Někdy také problém pramení až z kyčle.

Zjednodušeně řečeno, nemáte-li správně zacentrovanou dolní končetinu, nemůžete mít dobře postavenou patní kost, tím pádem i mechanika kroku bude jiná. Takže za nějaký čas se projeví důsledky.


Co zvyšuje riziko zhoršení vbočeného palce?


Je samozřejmé, že nevhodná bota noze neprospívá. Chodidla pro svou funkčnost potřebují dostatek prostoru v botách a také rozmanitý terén, aby se zapojovaly při chůzi všechny svaly. Časté nošení podpatků není také vhodné, protože opora zůstává na přední části chodidla nikoliv na celé ploše.


Další aspekt pociťují pouze ženy díky hormonálním nerovnováhám. Proto se vbočený palec může objevit v těhotenství anebo v přechodu.


Hraje dědičnost roli u vbočeného palce?


Genetika je často poznat na první pohled, třeba v barvě a hustotě vlasů, barvě očí, črtů v obličeji a podobně. Občas se genetika může promítnout do nějakého nestandardního tvaru kostí. Ale jinak se zjistilo, že dědičnost nehraje až takovou roli.


Co hraje větší roli, je opičí efekt. Děti své rodiče i okolí výrazně napodobují. Nevědomě si přebírají stereotypy ve všech oblastech života.


Jak řešit vbočený palec?


Velmi dobře se dá napravit správným cvičením. Ovšem je třeba se cvičení věnovat intenzivně a dlouhodobě. Jako instrukturtorka mám mnoho zkušeností z praxe, a proto vím, že kdo se cvičení poctivě věnuje, dosahuje skvělých výsledků.


Co cvičením ale neovlivníte, je zvětšený kloub. Vzniká, protože tělo si potřebovalo pomoct, opora palce chyběla a tak si vytvořilo jinou.


Avšak i při zvětšeném kloubu, můžete cvičením hodně změnit. Chodidlo zfunkčníte, palec v závislosti na rozsahu vychýlení se zase srovná (je individuální, jak moc), ale hlavně budete schopni bezbolestné chůze do konce života. A zlepšení také můžete vnímat v oblasti pánevního dna.


Jak vám můžeme pomoci s napravením vbočeného palce?


Na tomto problému pracujeme s klienty nejvíce na individuálních lekcích, jako doplněk také požíváme tejpovaní, i tuto dovednost klienty naučíme. Samozřejmě trénujeme i správné cviky, které pak klienti opakují i doma.


Pravidelně pořádáme workshopy, často se právě zaměřují na téma vbočeného palce. Sledujte novinky zde. 


Jestli si chcete domluvit individuální lekci se mnou, najdete mě na webu pod jménem Olga V. Straková nebo se vám může věnovat také kolegyně Hanka Vasíčková. Jestli máte jakékoliv dotazy, neváhejte a kontaktujte nás


Olga a tým Pilates4U